Skálu Rudý (500 m n. m.) tvoří šedohnědé vápnité slepencové pískovce až písčité slepence, které jsou odlišné od okolních vápenců. Odlišnou barevnost skály místní lidé, kteří ve svém okolí většinou viděli bělostné vápence, vystihli koncem 19. století lidovým názvem „Čertovo hovno“. I přes to, že skála Rudý je velice blízko k zastavěnému území města, nebyla nikdy využita k těžbě jako zdroj stavebního kamene. Na některých místech zde můžeme dokonce nalézt zkamenělé čeřiny bývalého mořského dna.
Traduje se, že skála dostala název podle tanku ze seriálu Čtyři z tanku a pes, kde byl tank s názvem Rudý. Místní kluci místo tanku použili skálu a opatřili ji nápisem. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že se „Skála Rudý“ dostala do map.
Okolí skály bylo využíváno jako obecní pastvina. Na skalnatý hřbet navazoval systém terasových polí. Jednotlivé terasy jsou zpevněny až dva metry vysokými kamennými zdmi. Tyto pozůstatky terasových polí, mezí, bývalých pastvin a skalních výchozů jsou domovem vzácných druhů rostlin a živočichů.
V okolí rostou některé ohrožené rostliny, např. vstavač mužský, bradáček vejčitý, Okrotice bílá. V zimním období se sem stahují různé druhy drobných pěvců jako například sýkora koňadra, babka a modřinka, mlynařík dlouhoocasý, červenka obecná a stehlík obecný. Někdy sem na zimu zalétají hejna brkoslava severního, který je domovem ve Skandinávii.